
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 24 |
| Contact Plating | Tin |
| Interface | Parallel |
| Min Input Voltage | -10 V |
| Output Type | Voltage |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Power Dissipation | 210 mW |
| Number of Channels | 2 |
| Slew Rate | 11 V/µs |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Dual |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Sampling Rate | 250 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Converters | 2 |
| Settling Time | 3 µs |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Min Output Voltage | 0 V |
| Resolution | 1.5 B |
| Max Output Voltage | 20 V |
| Max Dual Supply Voltage | 15.75 V |
| Min Dual Supply Voltage | 14.25 V |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Conversion Rate | 250 ksps |
| Differential Output | No |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Reference Type | External |
| Interface Type(Data Interface) | Parallel |
| Analog Supply Voltage | ±14.25 V to 15.75 V |
| Core Architecture(core/core processor) | R-2R |
Stock: 616
Distributors
pcbx
Unit Price$34.86372
Ext.Price$34.86372
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $34.86372 | $34.86372 |
| 10 | $28.71186 | $287.11860 |
| 25 | $27.52280 | $688.07000 |
| 50 | $26.73414 | $1336.70700 |
| 100 | $25.96808 | $2596.80800 |
| 300 | $25.22397 | $7567.19100 |
| 500 | $24.50119 | $12250.59500 |
| 1000 | $23.79961 | $23799.61000 |
